Stadion żużlowy przyjazny kibicowi niepełnosprawnemu

Główna Komisja Sportu Żużlowego w trosce o dostęp do aktywnego udziału w kibicowaniu podczas imprez żużlowych jak największej ilości fanów, przeprowadziła w klubach sondaż dotyczący udogodnień dla kibiców niepełnosprawnych, na naszych stadionach.

PDF

Efektem meldunków z poszczególnych ośrodków jest raport pt ”Stadion żużlowy przyjazny kibicowi niepełnosprawnemu”, który zostanie przekazany między innymi mediom adresowanym do środowiska osób niepełnosprawnych.
Jak się okazuje w wielu ligowych ośrodkach funkcjonują udogodnienia dla takich kibiców. Oczywiście im nowocześniejszy stadion, tym jest ich więcej.

Na przykład w Gorzowie Wielkopolskim zmodernizowany obiekt im. Edwarda Jancarza dysponuje 24 miejscami dla kibiców niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. W pobliżu znajdują się punkty gastronomiczne. Przy bramie głównej znajduje się specjalny kołowrotek wejściowy dedykowany osobom niepełnosprawnym – jest on szeroki, z dwoma otwieranymi na oścież skrzydłami oraz czytnikiem biletów/karnetów zainstalowanym na odpowiedniej wysokości. W pobliżu znajduje się szeroki podjazd na koronę obiektu wyposażony w poręcz zabezpieczającą oraz ułatwiającą poruszanie. Poniżej korony na wysokości przeciwległej prostej usytuowana jest toaleta przenośna dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Podobnie jest na żużlowej arenie w Toruniu.

Na terenie Stadionu Miejskiego „Stal” w Rzeszowie, który ostatnio także został zmodernizowany znajdują się wydzielone miejsca parkingowe, wjazdy windami na trybunę wschodnią, wydzielone miejsca na trybunach oraz dwie toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Na mniej nowoczesnych stadionach także widoczne są starania aby niepełnosprawni kibice czuli się na nich możliwie jak najlepiej.

Przykładem może być Gniezno gdzie funkcjonuje tzw. strefa dla osób niepełnosprawnych usytuowana na koronie stadionu na prostej przeciwległej do startu. Osoby niepełnosprawne mają możliwość skorzystania z podjazdów na koronę stadionu i w zasadzie nieskrępowanego poruszania się po niej. W miejscu wyznaczonym dla osób na wózkach inwalidzkich została obniżona (do wysokości osoby siedzącej na wózku) siatka parkanowa okalająca poszczególne sektory tak, aby nie musieli oni oglądać zawodów przez kratki opłotowania. Podjazdy na trybuny, tak aby kibice na wózkach inwalidzkich mogli bez przeszkód dostać się na trybuny istnieją na większości naszych stadionów.
Cenną inicjatywą podejmowaną w znacznej części klubów jest stosowanie systemu zniżek lub nawet bezpłatnych wejściówek dla osób niepełnosprawnych. Na przykład w Rybniku na imprezy zorganizowane przez Stowarzyszenie Żużlowy Klub Sportowy „ROW Rybnik” niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich wchodzą za darmo razem z ich opiekunem.

W Częstochowie niepełnosprawni kibice CKM Włókniarz przed poprzednim sezonem składali wnioski o wydanie identyfikatorów  uprawniających do bezpłatnych wejść na mecze organizowane przez klub. W miarę potrzeb składających wnioski, przyznawane były identyfikatory na darmowe wejścia z opiekunem lub bez.  Bezpłatnie wchodzili na stadion również niepełnosprawni kibice zrzeszeni w instytucjach pomocy społecznej. Natomiast każda osoba posiadająca legitymację emeryta lub rencisty wydaną przez ZUS była uprawniona do zakupu biletu ulgowego.

W Zielonej Górze niepełnosprawni kibice będą mogli nabyć karnety na sezon 2015 za symboliczną złotówkę. Niektóre kluby współpracują w zakresie stosowania zniżek lub bezpłatnych wejściówek z instytucjami pomocy społecznej (bardzo rozbudowany system takiej współpracy funkcjonuje np. w Daugavpils), w innych formalny regulamin dotyczący tych kwestii nie istnieje, ale działacze deklarują, że reagują pozytywnie na kierowane do nich prośby w tym zakresie.

GKSŻ prosi działaczy naszych klubów o dalsze prace i decyzje mające na celu ułatwienie kibicom niepełnosprawnym dostęp do sportowych widowisk.